ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ – ОСНОВА ГАРМОНІЙНОГО РОЗВИТКУ МОЛОДОГО ПОКОЛІННЯ!
Згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 63% передчасних смертей та 32% тягаря хвороб у дорослих зумовлені станом здоров’я та способом життя, які формуються у дитячому та підлітковому віці.
А тому особлива задача батьків, працівників охорони здоров’я та освіти зробити все, аби дитину із дитячого садка та зі шкільної парти навчити раціональному харчуванню.
ГОДИНИ ПРИЙОМУ ЇЖІ ТА НАБІР СТРАВ:
7:30 - 8:00 - перший сніданок – каша, овочева страва, кава, чай;
10:30 - 11:00 - другий сніданок – страва із яєць, чай, кава;
12:00 - 12:30 - обід – салат, перша страва, страва із м’яса, птиці чи риби, гарнір, напій;
18:00 - 18:30 - вечеря – овочева, сирна страва або молоко, кефір.
Ранковий сніданок дітей повинен бути ситним і містити не менше 25% добового раціону;
Другий сніданок може становити 20% добового раціону;
Обід звичайно становить 35% добового раціону;
Вечеря становить 20% добового раціону.
ОРІЄНТОВНИЙ ДОБОВИЙ НАБІР ПРОДУКТІВ ДЛЯ УЧНІВ СТАРШИХ КЛАСІВ:
· 350г хліба · 40г круп’яних виробів; · 5г бобових; · 360г картоплі; · 380-450г овочів; · 200-220г фруктів і ягід; · 190-210г м’яса; · 50-55г риби; |
· 0,5л молока і кисломолочних продуктів; · 15г сметани; · 20г твердого сиру; · 30г м’якого сиру; · 2 яйця на 3 дні; · 30г вершкового масла; · 25г рослинної олії. |
Їжа повинна мати: |
· приємний смак і відповідну консистенцію та температуру; |
· викликати бажання їсти. |
На сніданок та вечерю необхідно виділяти 30хв., а на обід 50хв. |
|
ШАНОВНІ БАТЬКИ! |
Якщо Ваша дитина буде постійно дотримуватись режиму харчування та вживати якісну їжу їй гарантовано: |
· гармонійний психофізичний розвиток; |
· добре навчання; |
· протягом життя не буде мати проблем зі здоров’ям. |
Корисна їжа підтримує у тонусі наш організм і покращує фізичний стан. Тож ти матимеш більше сил на спорт та ігри, а хвороби менше тобі докучатимуть. Надмір солодощів та фастфуду збільшує шанси хвороб атакувати тебе.
Наприклад, цукор може викликати карієс, а фастфуд — проблеми зі шкірою й ожиріння.
ГАРНИЙ НАСТРІЙ
Їжа впливає на наш психічний стан: здорова — покращує його, а фастфуд може викликати перепади настрою та брак енергії протягом дня. Уяви лише, що вміст твоєї тарілки може вплинути на те, чи посваришся ти сьогодні з другом/подругою.
НАВЧАННЯ — ЛЕГКО І З РАДІСТЮ
Продукти, які ми вживаємо, впливають на пам’ять, увагу, швидкість мислення. Збалансований раціон — це те, що потрібно, щоб швидко розв'язувати задачі з математики та писати цікаві твори. Тарілка здорового харчування — це пазл, який ти маєш скласти щоразу, як сідаєш за стіл.
ЗДОРОВ'Я ЗАРАЗ І В МАЙБУТНЬОМУ
Систематичне неправильне харчування може стати причиною виникнення хвороб і розладів травної та ендокринної систем, порушити обмін речовин і навіть спричинити онкологічні захворювання. А здорове і збалансоване харчування, навпаки, — це супергерой, який захищає тебе від багатьох неприємностей.
Що ж конкретно треба робити, аби отримати всі ці бонуси? Повір, це зовсім не складно. Ось п’ять простих порад, як щодня харчуватися корисно й допомогти своєму організму залишатися здоровим і сильним.
Щодня їж свіжі фрукти та овочі.
В них містяться безліч корисних речовин, вітамінів та елементів, які потрібні твоєму організму. Плануєш обід після уроків? Спочатку подумай, які овочі та фрукти будуть у твоїй тарілці. За день варто з’їсти щонайменше п'ять порцій овочів і фруктів. Це можуть бути, наприклад, яблуко, огірок і банан чи половина болгарського перцю, кілька суцвіть цвітної капусти, скибка кавуна чи слива. Міксуй як заманеться! Прагни того, щоб на твоїй тарілці було якомога більше різних кольорів. Придумав/придумала, які з овочів і фруктів будеш їсти? Переходь до планування інших груп продуктів — додай кашу чи картоплю, м’ясо, рибу чи яйця. До речі, у сухофруктах, соках та фрешах багато цукру, тож вживай їх помірно.
Споживай менше солодкого, снеків і фастфуду.
Вони містять багато цукру і можуть містити трансжири. Цукор у солодощах та солодких напоях, навіть у фруктових соках, може спричинити карієс. Наприклад, звичайний шоколадний батончик може містити аж 30 грамів цукру, а в солоних горішках може бути стільки солі, скільки ми маємо з’їдати за кілька днів. Трансжири, якщо їх вживати часто, порушують обмін речовин, спричиняють ожиріння, захворювання нервової, серцево-судинної систем і печінки. Трансжири можуть бути в солодощах, картоплі-фрі, напівфабрикатах, чіпсах, снеках, горішках, морозиві. Стався до солодощів та фастфуду як до додаткової, проте не обов’язкової частини харчування. Час від часу куштувати морозиво — хороша ідея, проте кожного дня з’їдати по три порції не варто. Якщо солодощі і фастфуд часто з'являються у тебе в раціоні, зверни увагу на те, що зазвичай у твоїй тарілці в основні прийоми їжі. Можливо, тобі не вистачає каш, які забезпечать тебе енергією, або ти рідко їси рибу і м’ясо, які добре насичують організм?
Обирай корисні перекуси.
Повноцінний сніданок, обід і вечеря — це гарантія того, що ти будеш активним/активною протягом дня і в тебе не буде постійного бажання «щось перехопити». Намагайся не пропускати основні прийоми їжі і не замінювати їх на булочку дорогою до школи. Між основними прийомами їжі можуть бути перекуси. Для них теж обирай корисні продукти. Це можуть бути, наприклад, горішки з ягодами, овочами чи фруктами. Снеки, які можна придбати в супермаркеті, можуть містити цукор і трансжири, тому будь уважним/уважною. Краще проходь повз поличок із сухариками і солоними горішками. А от у відділ фруктів і овочів обов’язково зазирни.
Не забувай пити воду!
Вона потрібна кожному з нас не менше, ніж їжа. Звертай увагу і на кількість води, випитої за день, і на її якість. Якщо тобі 9–13 років, ти маєш випивати близько 1,5 л на день (7–8 склянок), якщо більше 14 років — до 2 л (8–11 склянок). Норму води можна вирахувати так: вона складає приблизно 4% ваги тіла. Як у тебе з математикою? Порахуєш?
Прислухайся до свого організму.
Їж стільки, скільки він «просить», але не переїдай. Відчуваєш голод — перекуси, ситість — не варто їсти «за компанію». Не забувай про фізичну активність: прогулянки з друзями чи батьками в парку або дорога до школи пішки — це чудова ідея. Можна, наприклад, відвідувати спортивну секцію. Обери те, що тобі до вподоби: можливо, це скелелазіння чи катання на роликах?